• Ciemięga
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

W tym roku w ramach czternastej edycji akcji "Wielkanoc w Polsce" Państwo Wojciechowscy goszczą naszych Rodaków ze Wschodu. W Miłocinie od soboty przebywają dwie panie z Białorusi i Kazachstanu. Poniżej przedstawiamy ich krótkie życiorysy. Nasi Rodacy spędzą w Ojczyźnie swoich przodków osiem dni. Program wizyty jest bardzo obszerny, odwiedzą m.in. Warszawę, Częstochowę i Kraków. W najbliższą sobotę, 6 kwietnia br. o godz. 17, członkowie Stowarzyszenia przyjmą nasze Rodaczki w Szkole Podstawowej w Miłocinie. W 2013 roku naszych Rodaków przyjęli Państwo Wojciechowscy. To piękny i życzliwy gest wobec osób ciężko doświadczonych przez los. Wierzymy, że w następnym roku inne rodziny z naszego terenu włączą się w tą szczytną Akcję.

 

ZOFIA SWIDZINSKAJA , ur. 06.12.1938 r. w miejscowości Wiśnewka, Kazachstan

 

Urodziła sie 06.12.1938 r. Jej ojciec Ipolit Pawlowski, 1903 r.ur., oraz matka Maria Pawlowska, 1906 r.ur, razem z cala rodzina w 1936 r.byli przymusowo przesiedleni z Ukrainy do Kazachstanu. Uznana za pokrzywdzoną z powodu represji politycznych na podstawie Ukazu Republiki Kazachstan „O rehabilitacji ofiar masowych politycznych represji z 14.04.1993 r.” W chwili obecnej Pani Zofia mieszka w Omsku w Rosji. Mieszka sama. Pocieszenie znajduje w modlitwach (jest bardzo aktywną katoliczką Omskiego Kościoła Sretenia Gospodnia). Lubi śpiewać pieśni religijne w języku polskim. Kiedy na to pozwala jej zdrowie, bierze udział w spotkaniach i świętach organizowanych przez Wspólnoty Polskie z tamtego terenu. Przychodzi na lekcję j. polskiego i kultury polskiej i zawsze odwiedza polski cmentarz we wsi Despodzinowka.

 

Iraida NIKULINA, c. Jana ur.13.03.1943 r., m. Pińsk, Białoruś

Obecnie emerytka. Posiada wyższe wykształcenie. Pracowała jako ekonomista w handlu państwowym. Trochę zna język polski, katoliczka. Jej ojciec służył w armii Andersa, za co ją i jej rodziny spotkała kara wysiedlenia na Syberię, Pochodzi z rodziny inteligenckiej.

 

 

Krzysztof Górecki

Stowarzyszenie w Liczbach

156
Imprez dla dzieci
79
Imprez okolicznościowych
172
Zawodów sportowych
49
Członków